Výchova dětí a budoucí vztahy

Výchova dětí a budoucí vztahy

Jak se chováte k dětem, tak se budou chovat k partnerům

K tomuto krátkému článku mě inspirovali sousedé. Sousedé mají malé děti (syny ve věku školky a batole) a není den, kdy by na ně některý z rodičů neřval (plus mnohdy až vulgární nadávky). Děti jsou až na výjimky odrazem rodičů. Proto taky uřvaní rodiče mají uřvané děti, jak velmi často slyším.  A co myslíte, jak se budu dospělý muž chovat ke své partnerce, když strávil dětství a pubertu s někým, kdo si vynucuje autoritu a prosazuje svoje názory křikem nebo třeba násilím?

 

Není to jen křik, ale také snižování sebevědomí dětí, vyvolávání strachu, manipulace, prosazování názoru rodičů (rodiče ví vše nejlépe) a mnoho dalších „výchovných metod“, kterými někteří rodiče (stále jich není málo) negativně formují budoucí chování svých dětí vůči partnerům a partnerkám.

 

Zkuste se při „výchově“ dětí zaměřit na to, zda byste chtěli, aby s vámi váš partner komunikoval a choval se k vám stejně, jako vy ke svým dětem.

 

Mějte na paměti, že dospělý člověk může partnera, který se k němu chová nevhodně, vyměnit kdykoli. Děti rodiče jen tak vyměnit nemohou!


Tomáš Procházka